فیلم های آموزشی

آموزش اصول حسابداری-قسمت ششم

آموزش اصول حسابداری-قسمت ششم : در جلسات قبلی دوره های آموزش اصول حسابداری علاوه بر مباحث نظری، با مباحث عملی و کاربردی حسابداری که کاملاً برای بازار کار نیز کاربردی است آشنا شدیم، هزینه ها و درآمد ها را در حسابداری مورد بررسی قرار دادیم و نحوه تهیه صورت های مالی از قبیل سود و زیان، ترازنامه، صورت حساب سود و زیان و … را فرا گرفتیم.

سرمایه گذاری مجدد و برداشت

یکی دیگر از مباحث کاربردی که در حسابداری همواره مورد توجه است، موضوع سرمایه گذاری و برداشت است. در این قسمت آموزشی، در این خصوص مطالب ارزنده ای تقدیم شده است.

سرمایه گذاری مجدد

هر واحد اقتصادی با سرمایه گذاری اولیه یک یا چند نفر از اشخاص حقیقی یا حقوقی تشکیل و فعالیت اقتصادی خود را آغاز می نماید.

برای نیل به اهداف سازمانی خود، تلاش می کند، ماشین آلات و ابزار کار تهیه می نماید، هزینه ها را پرداخت می کند تا به کسب درآمد برسد.

لیکن در طول عمر خود به دلایل مختلف ممکن است با کسری یا کمبود بودجه مواجه شود. به طور مثال ممکن است شرکت به منظور گسترش فعالیت خود تصمیم به خرید ماشین آلات جدید بگیرد یا ممکن است نیاز به خرید ساختمان جدیدی داشته باشد و یا ممکن است با زیان و کسری بودجه نیز مواجه شود، در تمامی این گونه موارد نیاز به تزریق بودجه می باشد.

برای تامین بودجه مذکور راه های مختلفی وجود دارد که یکی از آنها سرمایه گذاری مجدد توسط صاحبان سرمایه مربوطه می باشد.

قابل ذکر است این سرمایه گذاری می تواند به صورت نقدی یا غیر نقدی صورت پذیرد که در فیلم آموزشی این موارد با ذکر مثال بررسی و توضیحات کامل ارائه شده است.

این راه تامین مالی موجب افزایش یکی از انواع دارایی ها اعم از وجوه نقد، ماشین آلات و … می تواند شود و در مقابل سرمایه را نیز افزایش می دهد.

راه های دیگر تامین مالی

غیر از سرمایه گذاری مجدد، راه های دیگری نیز برای تامین بودجه واحدهای اقتصادی وجود دارد که در زیر به تعدادی از این موارد اشاره می شود.

دریافت وام

دریافت وام به عنوان یکی از راه های تامین مالی، همواره مورد استفاده اکثر اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد. دریافت وام از یک سو بر وجوه نقد یا به عبارتی دیگر بر دارایی ها تاثیر می گذارد و موجب افزایش آن می شود و از سوی دیگر بدهی ها را افزایش می دهد. البته این گزینه به میزان مبلغ کارمزد و سود مربوطه، هزینه زا می باشد و بر سود و زیان تاثیر می گذارد.

خرید نسیه دارایی

به منظور تامین مالی و به جهت رفع نیاز ها ممکن از طریق خرید نسیه دارایی اقدام نماییم. استفاده از این روش موجب می شود دستگاه ها و ماشین آلات یا اثاثه اداری و یا حتی موجودی کالای قابل فروش ما افزایش یابد و لذا تاثیری مستقیم در خصوص افزایش دارایی دارد و در مقابل بدهی ها را نیز افزایش می دهد.

برداشت

شرکا و صاحبان سرمایه واحدهای اقتصادی دارای مخارج شخصی هستند و ملزم به تامین آن می باشند و لذا معمولاً از محل وجوه نقد و یا سایر دارایی های موسسه یا واحد اقتصادی خود، این وجوه را تامین می نمایند.

برداشت را این گونه تعریف می کنند : ” برداشت وجوهی و یا دارایی ای است که صاحب یا صاحبان سرمایه واحد اقتصادی، برای مصارف شخصی خود، مورد استفاده قرار می دهند.”

برداشت از یک سو موجب کاهش یکی از انواع دارایی ها می شوند و در مقابل حساب کاهنده سرمایه نیز می باشد.

برداشت نیز مشابه سرمایه گذاری مجدد، به دو روش نقدی و غیرنقدی ممکن است صورت پذیرد که در فیلم آموزشی این موضوع با ذکر مثال ارائه شده است.

سرفصل های ارائه شده در این قسمت به شرح زیر است :

 

 • سرمایه گذاری مجدد
 • آورده نقدی
 • آورده غیرنقدی
 • تفاوت سرمایه گذاری صاحب موسسه و درآمد
 • راه های دیگر تامین مالی
 • دریافت وام
 • خرید نسیه اداری
 • برداشت
 • برداشت نقدی
 • برداشت غیر نقدی
 • تفاوت برداشت و هزینه
 • بازپرداخت بدهی ها
 • برگشت دادن دارایی
 • بسط معادله حسابداری

امیدواریم که توضیحات ارائه شده و فیلم آموزشی مربوطه بتواند همچون موارد قبلی، اطلاعات حسابداری شما افزوده و بازخورد مناسبی برای شما داشته باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا