فیلم های آموزشی

آموزش اصول حسابداری-قسمت چهارم

آموزش اصول حسابداری-قسمت چهارم : با توجه به الزام فراگیری اصول علمی و کاری هر رشته ای به منظور فراگیری هر نوع علم و شاخه کاری، در راستای ارائه جلسات آموزش حسابداری برای علاقمندان به این رشته،‌ بنا بر ارائه جلسات آموزش اصول حسابداری گذاشته شد و تا کنون سه قسمت از این مجموعه ارائه شده است. در جلسات گذشته، مبانی تئوری و سپس عملیاتی و اجرایی بیان شد و آموزش کاملی ضمن بیان مسائل عینی و حل آنها، ارائه گردید.

حسب آموزش های قبلی، مستحضر هستید که اطلاعات مالی،‌ در گام نخست توسط حسابداری مورد تجزیه و تحلیل قرار قرار گرفته و در گام دوم، طبقه بندی می شوند.

ثبت اطلاعات مالی

در گام سوم بایستی “ثبت” صورت گیرد،‌ حال این سوال مطرح است که ثبت مذکور در کجا بایستی انجام شود. آیا حسابدار می تواند بر روی هر کاغذی این اطلاعات را ثبت نماید؟ آیا می توان صرفاً‌ آنها را در نرم افزارهای کامپیوتری درج نمود؟

در الزام به ثبت که جای صحبتی نیست و به عنوان یکی از ارکان حسابداری همواره مطرح بوده است و لیکن برای این منظور در حسابداری دفاتر خاصی پیش بینی شده و حسابدار ملزم به استفاده از آنها گردیده است.

این الزام در کشور ما نیز علاوه بر اینکه توسط مراجع حسابداری مورد تایید و الزام است،‌ توسط اداره دارایی نیز به عنوان یک اصل مطرح است و این موضوع به حدی دارای اهمیت از دیدگاه آن اداره می باشد که تنها یک خط خوردگی هنگام ثبت اطلاعات در آنها، موجب ابطال کلیه اسناد و مدارک حسابداری خواهد شد.

حال که با اهمیت موضوع آشنایی پیدا نمودیم، چگونگی ثبت اطلاعات در این دفاتر مطرح است. آیا با هر نوع مداد یا خودکاری می توان اقدام به نوشتن و ثبت در این دفاتر نمود؟ آیا در صفحات مربوطه چه ترتیبی برای ثبت اطلاعات مطرح است؟ آیا در تمامی قسمت های این دفاتر می توان اقدام به ثبت نمود و یا این که در جاهای خاصی از آن بایستی اقدام به ثبت اطلاعات نماییم. این سوالات و نیز سوالات بی نهایت دیگری در این خصوص مطرح است.

دفتر روزنامه و دفتر کل

با توجه به توضیحات فوق الذکر،‌ در ادامه آموزش اصول حسابداری، در قسمت چهارم با موضوع “دفتر روزنامه” و ” دفتر کل ” در خدمت شما هستیم.

دفتر روزنامه و دفتر کل به عنوان دو دفتر اصلی به منظور ثبت اطلاعات همواره مطرح است و لذا به منظور پاسخ گویی به تمامی سوالات فوق الذکر و آموزش شما علاقه مندان به حسابداری،‌ در این جلسه توضیحات کاملی ارائه می گردد.

مطالب ارائه شده در این جلسه آموزشی به شرح زیر می باشد :

  • دفتر روزنامه
  • اسلوب نگهداری و تحریر دفتر روزنامه
  • آزمون توازن دفتر روزنامه
  • دفتر کل
  • اسلوب نگهداری و تحریر دفتر کل
  • تراز آزمایشی

پس از استفاده از مطالب آموزشی ارائه شده در این قسمت،‌دانشجوی محترم قادر  به ثبت دفتر قانونی ( دفتر روزنامه و دفتر کل ) خواهد بود.

امیدواریم که بتوانیم هم چون این جلسه و جلسات قبل، در ادامه نیز با ارائه جلسات آموزشی پربار و ارزنده،‌ سطح اطلاعات شما را افزایش دهیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا