حسابداری

انواع موجودی کالا

انواع موجودی کالا : می دانیم که موجودی کالا شامل موجودی های جنسی ، مواد خام ، محصول نیمه تمام ، کالای ساخته شده و ملزومات می باشد.

در غالب موسسات تجاری و فروشگاه ها ، موجودی های جنسی نوع منحصر موجودی کالا را تشکیل می دهد.

به عکس سازمان های صنعتی و تولیدی ، موجودی کالا از مواد خام ، محصول نیمه تمام ، کالای ساخته شده و ملزومات تشکیل می شود.

موجودی های جنسی (در توضیح انواع موجودی کالا) :

موجودی های جنسی یا مال الاجاره یا کالا در معنای اخص کلمه ، شامل انواع کالاهایی است که در فروشگاه ها و عمده فروشی ها و تجارت خانه ها به منظور فروش خریداری و نگاهداری و به مشتریان عرضه می شود.

این موجودی ممکن است شامل انواع مواد خام مصرفی ، مواد ساخته شده یا هر دو آنها باشد.

مواد خام :

مواد خام ( یا مواد به طور مطلق ) عبارت است از کلیه مواد و کالاهایی است که به منظور ساخت و تغییر شکل آن توسط یک سازمان صنعتی خریداری شده و در آن سازمان هنوز در هیچ یک از مراحل تولید قرار نگرفته است.

نکته مهم :

نکته مهمی که باید در نظر داشت این است که ممکن است شی ئی در موسسه فروشنده ، کالای ساخته شده باشد ولی از نظر موسسه خریدار مواد خام تلقی شود.

مثال :

مثلاً پنبه پاک شده از نظر کارخانه پنبه پاک کنی کالای ساخته شده و از نظر کارخانه ریسندگی مواد خام ، نخ از نظر کارخانه ریسندگی کالای ساخته شده و از نظر کارخانه بافندگی مواد خام ، پارچه از نظر کارخانه بافندگی کالای ساخته شده و از نظر کارخانه دوزندگی مواد خام می باشد.

همچنین سنگ آهن برای کارخانه ذوب آهن مواد خام و مثلاً ورق آهن کالای ساخته شده کارخانه مذکور تلقی می شود ، در حالی که همین ورق آهن در انبار یک کارخانه سازنده میز و صندلی فلزی مواد خام به شمار می آید.

محصول نیمه تمام (در توضیح انواع موجودی کالا) :

محصول نیمه تمام یا کالای در جریان ساخت ( یا آنچه به زبان انگلیسی ” کار در جریان ” و گاهی کالاهای در جریان تغییر ” نامیده می شود ) ، عبارت از مواد خامی است که در جریان تولید قرار گرفته و پس از طی مراحل دیگر تبدیل به کالای ساخته شده خواهد شد.

مثال :

مانند پارچه ای که در کارخانه ریسندگی در جریان بافت می باشد ولی هنوز رنگ و آهار به آن نزده اند.

یا قطعات آهن ورق که به اندازه لازم برای میز و صندلی فلزی بریده شده ولی هنوز به شکل میز و صندلی در نیامده یا این که به این شکل در آمده ولی هنوز رنگ و پرداخت نشده است.

بدیهی است قیمت محصول نیمه تمام در هر مرحله شامل بهای مواد خام مصرفی ، دستمزد کارگر و هزینه های عمومی ساخت آن در همان مرحله می باشد.

انواع موجودی کالا

ملزومات :

ملزومات یا ملزومات مربوط به تولید ، در حقیقت عبارت از مواد خام کمکی است که در جریان تولید کالا مورد استفاده قرار می گیرد ، بدون این که قسمت خاصی از آن را تشکیل دهد مانند روغنی که به هنگام تولید کالا به ماشین آلات زده می شود و یا این که سهم ناچیزی از کالای ساخته شده را تشکیل می دهد مانند میخ و رنگ که در تولید محصولات صنعتی به کار می رود.

انواع ملزومات (در توضیح انواع موجودی کالا) :

درسازمان های صنعتی ملزومات معمولاً شامل سه نوع است :

ملزومات کارخانه ؛

ملزومات مربوطه به قسمت توزیع و فروش ؛

ملزومات اداری ؛

برخی از حسابداران از نظر این که ملزومات در حقیقت نوعی پیش پرداخت هزینه می باشد ، آن را از جمله موجودی ها تلقی نمی کنند و در گروه پیش پرداخت های هزینه قرار می دهند.

و بعضی دیگر معتقدند که در موسسات صنعتی باید از سه نوع ملزومات فوق ، نوع اول را در طبقه موجودی ها و انواع دوم و سوم را در گروه پیش پرداخت های هزینه طبقه بندی کرد.

نکته (در توضیح انواع موجودی کالا) :

بدیهی است ، بحث در مورد موجودی ها شامل نکات حساس و دقیق دیگری چون مسائل مربوط به موجودی کارهای ساختمانی ناتمام ( از جمله موجودی های مقاطعه کاران ) ، موجودی حیوانات اهلی ( موجودی دامداران و دارندگان موسسات مرغداری ) ، موجودی انبار کارخانه های برق و سازمان های آب و تلفن و گاز و نظایر آنها نیز می گردد.

لکن این مطالب موضوع مباحث عالی تری است که در مقالاتی مجزا مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا