حسابداریفیلم های آموزشی

تنخواه گردان چیست

تنخواه گردان چیست ؛ در ادامه جلسات آموزشی حسابداری، یکی از سوالاتی که در ذهن اکثر حسابداران تازه کار مطرح است، موضوع تنخواه گردان است، موضوعی که در عین سادگی می تواند منشا ثبت اشتباه گردد و مشکلات بعدی را برای حسابدار بوجود می آورد.

تنخواه گردان کیست

در پاسخ به این سوال که تنخواه گردان چیست ، یا کیست، می توان گفت که تنخواه گردان شخصی است که مبلغی وجه نقد در اختیار وی قرار می گیرد تا مخارج شرکت را از آن محل انجام داده و با ارائه فاکتورهای مربوطه، تسویه حساب نماید.

به عبارت ساده تر، واژه ای که در عرف افراد غیر حسابدار به تنخواه گردان اطلاق می گردد، مسئول خرید است. این واژه تقریب ذهن انجام می دهد و موضوع را در اذهان شفاف تر می سازد.

تنخواه چیست

حسب توضیحات فوق، مبلغی در اختیار شخصی به منظور هزینه کرد قرار می گیرد، به این مبلغ، تنخواه اطلاق می گردد.

قابل ذکر است که مبلغ تنخواه دارای حداقل و حداکثری نیست و می تواند هر مبلغی باشد و هیچ گونه محدودیتی ندارد. این مبلغ می تواند به صورت وجه نقد در اختیار تنخواه گردان قرار گیرد، نیز می تواند مبلغ مذکور را در حساب بانکی واریز و آن حساب را در اختیار تنخواه گردان قرار گیرد. در بعضی موارد نیز وجه پرداختی به تنخواه طی صدور اسناد پرداختنی صورت می گیرد.

مهمترین اهداف تنخواه حسابداری چیست

اهداف اصلی از ایجاد حساب تنخواه گردان شامل این 3 مورد است:

  1. پرداخت آسان و سریع هزینه ها: با استفاده از تنخواه هزینه های جاری و جزئی شرکت با سرعت و دقت بیشتری انجام می شود، اما فقط همین نیست، در برخی شرایط می توان از تنخواه برای پرداخت هزینه های مهم و ضروری که امکان دسترسی به امکانات بانکی برای پرداخت آن ها وجود ندارد استفاده کرد.
  2. کاهش حجم عملیات های حسابداری: استفاده از تنخواه برای پرداخت باعث کاهش حجم عملیات های پرداخت و در پی آن کاهش حجم عملیات حسابداری در یک مجموعه می شود. هر چه پرداخت های یک شرکت به سمت پرداخت های بانکی یا صندوق شرکت پیش برود سرعت در پرداخت کاهش پیدا می کند و عملیات حسابداری را در شرکت طولانی تر و پیچیده تر می کند، اما پرداخت بخشی از هزینه ها با استفاده از تنخواه برای پرداخت از این فشار می کاهد.
  3. کنترل وجوه نقد مجموعه: کنترل وجود نقد برای هزینه های جزئی و نقدی شرکت، خود امری مهم است که مدیریت آن با استفاده از حساب تنخواه گردان بسیار آسان می شود

انواع تنخواه گردان

تنخواه گردان خزانه  :

طبق ماده ۲۴ قانون محاسبات عمومی وجوهی که  در ابتدای سال مالی برای انجام هزینه های لازم وضروری دستگاه های اجرایی کشور مورد نیاز است به وسیله ی بانک مرکزی از محل اعتبارات مصوب در اختیار خزانه داری کل قرار می گیرد که در پایان سال باید پرداخت شود.

تنخواه گردان استان :

طبق ماده ۲۵ قانون محاسبات عمومی وجوهی که خزانه داری کل ازمحل تنخواه خزانه در ابتدای هر سال مالی به حساب خزانه ی معین استان پرداخت میکند. این مبالغ جهت نیازهای  ضروری استان ها پرداخت میشود.

تنخواه‌گردان حسابداری:

طبق ماده ۲۶ قانون محاسبات عمومی وجوهی که به وسیله ی خزانه ی معین استان از محل تنخواه گردان استان برای  پرداخت کردن  هزینه های ضروری دستگاههای اجرایی استان به شکل غیر قطعی در وجه ذیحساب دستگاههای اجرایی پرداخت میشود.

تنخواه گردان پرداخت :

طبق ماده ۲۷ قانون محاسبات عمومی وجوهی است که از محل تنخواه حسابداری برای انجام هزینه های ضروری توسط ذیحساب دستگاه اجرایی در اختیار عامل ذیحساب  یا کار پرداز قرار می گیرد و در پایان سال مالی  باید مانده ی آن تصویه شود.

روش های حسابداری تنخواه گردان

برای ثبت حسابداری این رویداد و با توجه به استاندارد های حسابداری در ایران، دو روش در نظر گرفته شده است:

روش تنخواه ثابت

روش تنخواه متغیر

روش تنخواه گردان ثابت:

در این روش در اولین پرداخت وجه به تنخواه گردان ثبت بدهی او زده میشود و تنخواه گردان بدهکار می گردد. و در پایان دوره ، این ثبت معکوس گردیده و به همراه آن ثبت سند هزینه ها زده می شود.

این روش به دلیل اینکه مبلغ وجه نزد تنخواه گردان برای مدتی باقی میماند و بعد از آن صورت هزینه ها ارسال می شود و با توجه به آیین نامه تحریر دفاتر از نظر مالیاتی چندان مورد توجه موسسات قرار نمی گیرد . به این دلیل که مدیران بیشتر علاقه مند هستند تا مبلغ خروجی از سیستم بانکی آن ها برای هزینه های انجام شده و جاری باشد نه هزینه های آتی .

روش تنخواه گردان متغیر:

در این روش بر خلاف روش قبل به محض ارائه اسناد هزینه، توسط تنخواه گردان ثبت بستانکاری تنخواه زده میشود و شارژ مجدد برای هزینه های بعدی انجام می شود.

برای روشن شدن موضوع مثال زیر ارائه می گردد:

مثال: در تاریخ 99/08/20 پرداخت مبلغ ۲۵۰۰۰۰۰ ریال به کارپرداز بابت تنخواه گردان در قبال اخذ سفته ای تضمینی

99/09/20 پرداخت هزینه ها توسط تنخواه گردان و ارائه اسناد هزینه به شرکت به مبلغ ۱۸۰۰۰۰۰ ریال

99/09/26 تایید و پرداخت وجه اسناد هزینه به کارپرداز

 

نحوه ثبت رویدادهای مذکور

روش تنخواه گردان ثابت:

99/08/20 تنخواه گردان   ۲۵۰۰۰۰۰

.                                                      بانک            ۲۵۰۰۰۰۰

99/08/20  ثبتی ندارد

99/09/26  هزینه ها       ۱۸۰۰۰۰۰

.                        بانک                ۱۸۰۰۰۰۰

روش تنخواه گردان متغیر:

99/08/20 تنخواه گردان   ۲۵۰۰۰۰۰

.                                بانک            ۲۵۰۰۰۰۰

99/08/20 هزینه ها        ۱۸۰۰۰۰۰

.                         تنخواه گردان            ۱۸۰۰۰۰۰

99/09/26 تنخواه گردان      ۱۸۰۰۰۰۰

.                        بانک                ۱۸۰۰۰۰۰

ثبت مربوط به ترمیم تنخواه

 

موسسات برای ساماندهی مدارک و روند اداری و مالی خود، بسته به ماهیت شرکت و نوع اطلاعات لازم خود، فرم های مخصوصی برای تنخواه گردان تنظیم و در اختیارشان قرار میدهند. در زیر نمونه هایی از فرم های تنخواه گردان موسسات قرار داده شده است. امیدواریم در پاسخ به این سوال که ْْ تنخواه گردان چیست ْْ این مقاله توانسته باشد پاسخ مفیدی ارائه داده باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا