حسابداری صنعتی

حسابداری صنعتی چیست

حسابداری صنعتی چیست : با رشد حسابداری و کامل شدن آن در طول تاریخ بشریت ، انواع حسابداری به صورت تخصصی بروز نمود. حسابداری خاص مراکز خدماتی ، خاص مراکز بازرگانی ، برای موسسات دولتی ، ویژه ی مراکز تولیدی و انواع تخصصی دیگر.

اکثراً حسابداری صنعتی را حسابداری تولید می نامند و لیکن واقعیت آن است که حسابداری صنعتی ویژه ی واحدهای تولیدی نیست بلکه می تواند در تمامی انواع واحدهای اقتصادی مورد بهره برداری قرار گیرد. زیرا که در تمامی واحد های اقتصادی نیاز به شناسایی مراکز هزینه و کنترل آن می باشد. عنوان “حسابداری بهای تمام شده” ، عنوانی گویا برای حسابداری صنعتی می باشد.

برای مشخص شدن بهتر موضوع به تعریف حسابداری صنعتی می پردازیم.

 

تعریف حسابداری صنعتی (در توضیح حسابداری صنعتی چیست ):

حسابداری صنعتی به شاخه ای از حسابداری اطلاق می شود که وظیفه اش جمع آوری اطلاعات مربوط به عوامل هزینه ، محاسبه بهای تمام شده محصولات و خدمات ( ادارات دولتی ، شرکت ها ، بیمه ، هزینه ی حمل و نقل یک تن بار یا جا به جایی یک مسافر را در طول یک کیلومتر محاسبه نمود. موسسات آموزشی می توانند هزینه آموزش یک دانش آموز یا دانشجو را برای گذراندن یک واحد درسی در ساعت یا یک ترم تحصیلی محاسبه نمایند. ) هم چنین ارائه روش های تقلیل بهای تمام شده تولید از طریق تجزیه و تحلیل گزارش ها می باشد.

حسابداری صنعتی چیست

هدف های سیستم حسابداری صنعتی :

1-کاهش قیمت هر واحد تولید از طریق کنترل منطقی هزینه ها به طوری که کیفیت محصول تولید شده ، تقلیل نیابد.

2-شناخت مراکز هزینه ، عوامل بهای تمام شده و هم چنین تفکیک هزینه ها و نحوه ی تسهیم آنها بین مراکز مختلف هزینه.

3-هدایت مدیران جهت استفاده بهینه از عوامل تولید به منظور رسیدن به اهداف واحد تولیدی ، هم چنین ایجاد دقت و اعتماد در ارتباط با کنترل کمی و کیفی محصولات ساخته شده.

4-تعیین بهای تمام شده یک واحد کالای ساخته شده و هم چنین پیش بینی ضایعات و محاسبه بهای تمام شده آن و تعیین نرخ های استاندارد برای عوامل مختلف هزینه.

 

تفاوت اساسی حسابداری صنعتی با حسابداری مالی (در توضیح حسابداری صنعتی چیست ) :

تفاوت بین این دو نوع حسابداری در این است که حسابداری صنعتی متعهد به محاسبه تفصیلی قیمت تمام شده تولید در کل و جزء است ولی حسابداری مالی متعهد به تلخیص نتایج عمکرد و محاسبه سود و زیان دوره ای و تعیین وضعیت مالی موسسه طبق اصول عمومی پذیرفته شده در حسابداری است.

 

اصطلاحات متداول در حسابداری صنعتی (در توضیح حسابداری صنعتی چیست) :

در ادامه تعدادی از اصطلاحات  متداول در حسابداری صنعتی به اختصار توضیح داده می شود :

هزینه تولید :

هزینه تولید عبارت است از ترکیب عناصر سه گانة مواد مستقیم ، کارمستقیم و سربار کارخانه.

هزینه دوره مالی :

هزینه دوره مالی عبارت است از منابع مصرف شده در فعالیت های غیرتولیدی مانند هزینه های اداری ، فروش ، مالی ، توزیع و بسته بندی.

هزینه کل عملیات :

عبارت است از مجموع هزینه های تولید وهزینه های دوره مالی.

هزینه اولیه یا بهای اولیه :

هزینه اولیه عبارت است از مجموع هزینه های مواد مستقیم و کار مستقیم.

هزینه تبدیل :

هزینه تبدیل عبارت است از مجموع هزینه های کار مستقیم و سربار کارخانه.

مواد (در توضیح حسابداری صنعتی چیست ) :

مواد عبارت است از عناصر ساختاری و شکل دهنده کالا. مواد در هزینه یابی به دو دسته تقسیم می شوند که اصطلاحاً به مواد مستقیم و مواد غیر مستقیم موسوم اند.

مواد مستقیم :

منظور موادی است که کالبد اصلی محصول را تشکیل می دهد و مقدار مصرف شدة آن در کالا مشخص و معین ، به سهولت قابل ردیابی ، اندازه گیری و محاسبه باشد مانند سیمان در بلوک سیمانی ، خاک رس در آجر ، چوب در مبل ، پارچه در لباس.

مواد غیر مستقیم :

موادی گفته می شود که مقدار مصرف شده آن در تولید مشخص ، معین ، به سهولت قابل اندازه گیری ، ردیابی و محاسبه نباشد و یا طبق نظریه اهمیت نسبی ارزش ردیابی و اندازه گیری نداشته باشد مانند سمباده در مبل سازی ، میخ در کفاشی ، میلة الکترود در جوشکاری ؛ مواد غیر مستقیم جزء سربار کارخانه است.

کار (در توضیح حسابداری صنعتی چیست ) :

عبارت است از تلاش بدنی و فکری ( فیزیکی و ذهنی ) انسان برای تولید ، کار عامل تغییر و تبدیل مواد به کالا است.

کار نیز به دو دسته تفکیک می شود که اصطلاحاً به کار مستقیم و غیر مستقیم موسوم اند.

کار مستقیم :

عبارت است از هزینه مزد و حقوق و مزایا برای تولید که مقدار آن به سهولت در ارتباط با کالای مشخص و معینی قابل ردیابی ، اندازه گیری و محاسبه باشد مانند مزد کارگر حروفچین در چاپ خانه ، مزد کارگر صافکار در تعمیرات اتومیبل.

کار غیرمستقیم :

عبارت است از مزد و حقوق و مزایای کارکنان کارخانه که شخصاً در ارتباط با کالای معلوم و معینی به سهولت قابل ردیابی ، اندازه گیری و محاسبه نباشد. مانند مزد نگهبان کارخانه ، حقوق سرپرست کارگاه ، حقوق انبار دار و … ؛ کار غیر مستقیم جزء سربار کارخانه است.

سربار کارخانه (در توضیح حسابداری صنعتی چیست ) :

کلیه هزینه های عمومی و مشترک کارخانه ( شامل مواد غیر مستقیم و کار غیر مستقیم )  در یک دوره تولید یا دوره مالی ، اصطلاحاً سربار نامیده می شود. مهم ترین اقلام هزینه های سربار عبارتند از مواد غیر مستقیم ، کار غیرمستقیم ، اجاره ، عوارض بیمه ، حقوق و مزایای سرپرستان ، کارکنان انبار ، پرسنل حسابداری کارخانه و کارکنان کارگزینی کارخانه ، استهلاک های مربوط به کارخانه ، آب و برق و سوخت روشنایی کارخانه ، تعمیر و نگهداری و نگهبانی کارخانه.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا