حسابداری

حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری

حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری : در دهه 1970 گروه خاصی از مخارج انتقالی به دوره های آتی مورد توجه بیشتری قرار گرفتند.

هزینه های انجام شده توسط واحدهای تجاری در مرحله طرح را ” هزینه های قبل از بهره برداری ” یا ” هزینه های آغاز طرح ” می نامند.

این هزینه ها عموماً جزو مخارج انتقالی بوده و طی دوره نسبتاً کوتاهی بعد از آغاز کار واحد تجاری و تولید درآمد توسط آن ، مستهلک می شوند.

در ادامه موضوع معروض می دارد هزینه های قبل از بهره برداری پروژه هایی که رها شده و انتظار نمی رود در دوره های آتی درآمدزا باشند ، در دوره ای که برآورد زیان انجام می شوند از حساب ها حذف می گردند.

عملیات حسابداری واحد تجاری که قبل از مرحله بهره برداری هستند با یکدیگر تفاوت زیادی دارند.

به همین دلیل هیات تدوین استانداردهای حسابداری مالی بیانیه شماره 7 را با عنوان ” حسابداری و گزارش گری عملیات قبل از بهره برداری ” منتشر نمود.

در این بیانیه نحوه عمل حسابداری و استانداردهای مربوطه به حسابداری واحدهای قبل از مرحله بهره برداری عنوان شده است.

تعریف (در توضیح حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری) :

واحد تجاری قبل از مرحله بهره برداری واحدی تعریف شده است که در حال ایجاد کارخانه یا شرکت جدیدی بوده و هنوز فعالیت اصلی خود را آغاز نکرده و اگر هم شروع به فعالیت نموده ، درآمد آن قابل توجه نیست.

عمده فعالیت های واحدهای تجاری قبل از بهره برداری عبارت است از یافتن راه های تامین مالی ، افزایش سرمایه ، کشف و توسعه منابع طبیعی ، تحقیق و توسعه ، یافتن منابع تامین مواد و قطعات ، تحصیل دارایی های ثابت و مالاً درگیر شدن در مراحل شروع تولید.

حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری

خلاصه بیانیه شماره 7 هیات تدوین استانداردهای مالی به شرح زیر است  (در توضیح حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری) :

1 )

حسابداری واحــدهای تجاری قبل از بهــره برداری : صورت های مالی واحدهای تجاری قبل از مرحله بهره داری باید نشان دهنده وضعیت مالی و نتایج عملیات مطابق با اصول عمومی پذیرفته شده حسابداری مرتبط با عملیات شرکت باشد.

2 )

واحدهای تجاری قبل از مرحله بهره برداری باید هنگام انتشار صورت های مالی اساسی ، اطلاعات زیر را افشا نمایند :

الف )  (در توضیح حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری)

ترازنامه باید نشان دهنده هرگونه زیان خالص انباشته همراه با توضیحات تکمیلی نظیر کاهش در حقوق صاحبان سهام ( به دلیل زیان های انباشته وارده ) طی دوره قبل از بهره برداری باشد.

ب )

صورت حساب سود و زیان باید نشان دهنده مبلغ درآمدها و هزینه های هر دوره حسابداری به علاوه مبالغ انباشته از آغاز کار واحد تجاری باشد.

ج )

صورت گردش وجوه نقد که نشان دهنده منابع و مصارف منابع مالی دوره ای که در آن صورت های مالی ارائه می شود و همچنین مبالغ انباشته از آغاز کار واحد تجاری می باشد.

3 ) حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری

حسابداری واحدهای تجاری قبل از بهــره برداری : صورت حساب حقوق صاحبان سهام واحد تجاری برای مثال ، برای هر سری انتشار اوراق سهام ، باید نشان دهنده این موارد باشد :

الف :

تاریخ و تعداد سهام منتشره ، حق تقدم و سایر اوراق بهاداری که در مقابل وجه نقد و غیر نقد منتشر می شوند ؛

ب :

مبالغ تخصیص یافته به موارد غیر نقدی ؛

ج :

ماهیت موارد غیر نقدی دریافتی و مبنای تخصیص ارزش متعارف جاری به هر یک از آنها ؛

نکته (در توضیح حسابداری واحدهای تجاری قبل ازبهره برداری) :

به علاوه باید مشخص نمود که صورت های مالی تهیه شده ، مربوط به قبل از مرحله بهره برداری است ، ضمن این که ماهیت فعالیت های این دوره نیز باید مشخص شود.

در صورت های مالی اولین سال پس از بهره برداری نیز باید مشخص نمود که واحد تجاری ، سال قبل در مرحله قبل از بهره برداری بوده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا