حسابداری

حساب کل چیست

در این مقاله می خواهیم در خصوص یکی از طبقه بندی های حسابداری ، یعنی حساب کل توضیحاتی ارائه دهیم. بررسی خواهیم کرد که این نوع از حساب ها چیست و اساساً چه الزامی برای استفاده از  آنها در حسابداری وجود دارد. در کلیه علوم و فنون برای استفاده از آن بایستی اطلاعات و داده ها را مرتب و طبقه بندی نمایند تا امکان استفاده از آنها فراهم شود. حتی در زندگی خصوصی نیز انسان ها مجاب به مرتب کردن فضای اطراف خود و چیدمان وسایل خود هستند تا بتوانند بدون دغدغه از آن وسایل در زمان مناسب استفاده نموده و آرامش داشته باشند.

الزام به طبقه بندی در حسابداری :

در حسابداری نیز مانند تمامی موارد مذکور ، مجاب به مرتب سازی و یا به عبارتی دیگر طبقه بندی داده ها و اطلاعات هستیم. این موضوع در حسابداری اهمیت دو چندانی دارد زیرا که تنها راه رسیدن به گزارشاتی دقیق ، مطلوب و قابل استفاده ، طبقه بندی اطلاعات است.

این امر به قدری حائز اهمیت است که طبقه بندی ، به عنوان یکی از ارکان تعریف حسابداری همواره مطرح است. حال که به این باور رسیدیم که الزاماً بایستی اصل طبقه بندی را در حسابداری رعایت نماییم ، از کجا بایستی آغاز نماییم.

ابتدا ببینیم منابع و آورده های حسابداری چیست؟  (در توضیح حساب کل چیست )

منلع تمامی اطلاعات وارده به حسابداری ، رویدادهای مالی ای می باشد که در رابطه با واحد اقتصادی مورد حسابداری اتفاق می افتد. به این قسمت خوب توجه نمایید که عرض شد ، رویدادهای مالی و نه کلیه رویدادها در واحد حسابداری.

مثلاً چنانچه در واحد اقتصادی مورد نظر ، مصاحبه برای استخدام گذاشته شود و یا مثلاً جلسه ای بین مدیران برگذار گردد ،   از آن جایی که دارای اثر مالی نیست ، به هیچ عنوان به عنوان یک وارده به سیستم مالی مورد نظر قرار نمی گیرد.

حساب کل چیست

تحلیل و طبقه بندی حساب ها :

حال ببینیم با رویدادهای مالی چه باید کرد. اولین گام تحلیل و سپس طبقه بندی آنها است. در حسابداری طبقه بندی حساب ها بر اساس مبانی مختلف صورت می گیرد ، لیکن یکی از الزامات ، طبقه بندی سه گانه با عنوان حساب های کــــل ، معین و تفصیلی است.

در این مقاله صرفاً در خصوص حساب های کـــل صحبت می نماییم و صحبت در خصوص حساب های معین و تفصیلی را در مقاله ای دیگر ارائه خواهیم نمود.

حساب کـــل : (در توضیح حساب کل چیست )

حال برگردیم به عنوان مقاله  ؛ به راستی این نوع حساب چیست و چرا به آنها حساب های کــل می گویند. در جواب می توان گفت به کلی ترین نوع طبقه بندی ، حساب کـــل می گویند.

حساب های دائم و موقت :

در حسابداری ، حساب ها به سه شاخه کلی دارایی ، بدهی و سرمایه تقسیم می شوند. این سه ، حساب های دائم هستند و مانده های آنها در پایان هر سال به دوره مالی بعد منتقل می شود.

در مقابل حساب های موقت وجود دارند که مانده های آنها به سال یا دوره مالی بعد منتقل نمی شود. و از آنها عموماً تحت عنوان حساب های سود و زیانی یاد می کنند. حساب های خلاصه سود و زیان نیز به آنها اطلاق می گردد.

حال برای تمام این حساب ها ، اعم از دائم و موقت ، حساب های کل تعریف می شود.

انواع حساب های کل :

در این قسمت مورد نظر است در خصوص انواع حساب های کل ، توضیحاتی ارائه گردد.

حساب های کل مربوط به دارایی ها :

حساب های کـــل دارایی شامل ، وجوه نقد ، بانک ، اشخاص ، اثاثه و ماشین آلات ، زمین و ساختمان ، اسناد دریافتنی ، موجودی کالا و مواد است. گاهاً به جای حساب کــــل اشخاص ، از  حساب های دریافتنی استفاده می نمایند.

نمایش حساب های کـل دارایی در ترازنامه : (در توضیح حساب کل چیست )

در تراز نامه این حساب ها در سمت راست آن نمایش داده می شود. ترتیب نمایش حساب های کــل در تراز نامه نیز به ترتیب نقدینگی آنها است.

حساب نقد و بانک ابتدا آورده می شود ، بعد حساب های دریافتنی ، سپس اسناد دریافتنی و به همین ترتیب بر اساس قابلیت تبدیل آنها به وجه نقد ، نمایش داده می شوند.

پیش پرداخت ها و علی الحساب های پرداختی نیز یکی از اقلام دارایی محسوب می شود.

حساب های کل مربوط به بدهی ها :

بدهی ها عموماً شامل حساب های کـــل : حساب های پرداختنی ، اسناد پرداختنی ، وام پرداختنی می باشد.

انواع دیگری از بدهی ها نیز وجود دارد که متناسب با نوع شرکت ها متفاوت است ، مانند سود پرداختنی ،  پیش دریافت ها و نیز علی الحساب دریافتی.

می دانیم که پیش دریافت ها و علی الحساب های دریافتی در واقع وجوهی است که دیگران نزد ما دارند و در صورتی که موفق به انجام کار و یا تحویل کالا نشویم ، به عنوان یک بدهی بایستی عودت و تسویه گردد.

حساب های کل مربوط به سرمایه : (در توضیح حساب کل چیست )

حساب سرمایه در واحد های اقتصادی کوچک و یا حتی متوسط ، دارای یک حساب به نام ” حساب سرمایه ” می باشد.لیکن در شرکت های بزرگ ، حساب های ذخایر نیز جزو این دسته از حساب های کـــل ، طبقه بندی می شود.
حساب های ذخایر مثلاً حساب ذخیره سود انباشته ، در واقع سود متعلق به سرمایه صاحبان سهام است که توزیع نشده و لذا جزو اقلام سرمایه طبقه بندی می گردد.

حساب های کل مربوط به خلاصه سود و زیان :

همان طور که در خصوص حساب های موقت توضیحات ارائه شد ، معمولاً سرفصل کـــل انتخاب شده برای این دسته از حساب ها ، تحت عنوان ” حساب خلاصه سود و زیان ” ثبت می شود.

 نکته :

ترتیبی که برای طبقه بندی حساب های دائم و موقت ارائه شد و تفکیک آنها به حساب های دارایی ، بدهی و سرمایه الزام است لیکن برای اسامی حساب های کل انتخاب شده برای هر یک ، الزامی وجود ندارد و شخص حسابدار می تواند به دلخواه خود این کار را انجام دهد ، لیکن توضیحات ارائه شده مطابق با عرف جاری حسابداری در کشورمان ارائه شد و مورد تایید اداره محترم دارایی نیز می باشد.

امید است توضیحات ارائه شده توانسته باشد اطلاعات شما را افزایش داده و برای شما عزیزان کاربردی باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا