حسابداری

روش محاسبه دائمی موجودی کالا

تعیین موجودی کالا ، معمولاً به یکی از دو روش اصلی ” محاسبه دائمی موجودی کالا ” و ” محاسبه ادواری موجودی کالا ” به عمل می آید.

روش های دیگری نیز ممکن است به کار رود که دارای اهمیت کمتری می باشد.

در روش محاسبه ادواری موجودی کالا ، کالای موجود در پایان دوره مالی یا سایر مواقع مورد نیاز ، به طریقی که در اصطلاح آن را ” موجودی برداری عینی ” یا ” اندازه گیری حقیقی موجودی ها ” نامیده می شود ، با شمارش و اندازه گیری کالای مذکور تعیین می گردد.

لکن در روش محاسبه دائمی موجودی کالا ، مقداری کالای موجود دائماً و به ترتیبی که انواع کالا وارد انبار یا از آن خارج می شود در دفاتر حسابداری محاسبه و تعیین می گردد.

روش محاسبه دائمی موجودی کالا (در توضیح روش محاسبه دائمی موجودی کالا) :

در روش محاسبه دائمی موجودی کالا یک دفتر فرعی ( معین ) برای موجودی کالا نگاهداری می شود که هر صفحه از آن ( هر حساب ) اختصاص به یکی از انواع کالا دارد.

خرید کالا ، یا کالای وارد شده به انبار ، در بدهکار آن حساب و فروش کالا ، یا کالای خارج شده از انبار ، در بستانکار حساب مذکور ثبت می شود.

مانده حساب در هر زمان حاکی از موجودی کالای مذکور در آن تاریخ می باشد.

به عبارت دیگر ، مجموعه ای فرم مذکور در شکل زیر می تواند ، یک دفتر معین موجودی کالا را در سیستم محاسبه دائمی موجودی کالا  تشکیل دهد.

روش محاسبه دائمی موجودی کالا

نکته (در توضیح روش محاسبه دائمی موجودی کالا) :

بدیهی است ، از این روش در فروشگاه ها و خرده فروشی ها و مغازه ها که دفعات فروش در آنها خیلی زیاد و و مبالغ هر کدام از فروش ها نیز ناچیز می باشد ، نمی توان استفاده کرد.

روش مذکور را می توان در عمده فروشی ها و موسسات فروشنده کالاهای قیمتی مانند جواهر فروشی و پوست فروشی به کار برد.

همچنین ، در موسسات صنعتی این روش غالباً مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته :

استفاده از این روش ساده و آسان نیست ، زیرا تعیین قیمت کالاهای موجود در هر زمان دشوار است و مستلزم محاسبات زیاد می باشد.

به همین سبب در برخی از موسسات یک روش محاسبه دائمی موجودی کالا بر حسب وزن و اندازه و مقدار اتخاذ می شود و جهت تعیین قیمت کالاهای موجود روش محاسبه ادواری به کار می رود.

ذیلاً روش بسیار ساده ای که در برخی سازمان های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند در هر زمان مقدار و بهای تمام شده موجودی کالا را تعیین کند به اختصار معرفی می شود.

روش محاسبه دائمی موجودی کالا

استفاده از حساب های انتظامی :

استفاده از حساب های انتظامی در سازمان هایی که حجم و انواع موجودی ها زیاد نباشد می توان برای هر نوع از موجودی های کالا حساب خاصی در دفتر کل افتتاح و این حساب را معادل قیمت تمام شده کالای خریداری شده بدهکار کرد و در عین حال حساب دیگری به نام ” حساب انتظامی انبار کالا ” معادل تعداد یا وزن یا اندازه کالای مذکور بدهکار و حساب ” طرف حساب انتظامی انبار کالا ” را بستانکار نمود.

به این ترتیب ، مانده حساب موجودی کالا حاکی از مقدار کالای موجود به قیمت خرید و مانده حساب انتظامی انبار کالا ( و حساب طرف حساب انتظامی ) حاکی از تعداد یا حجم یا اندازه کالای مذکور خواهد بود.

توضیح (در توضیح روش محاسبه دائمی موجودی کالا):

در این روش به هنگام فروش کالا ، حساب موجودی کالا معادل ” قیمت تمام شده خرید ” بستانکار و در همان زمان حساب ” طرف حساب انتظامی انبار کالا ” بستانکار می شود تا به این ترتیب تقلیل قیمت و تقلیل مقدار موجودی کالا در حساب های مذکور انعکاس یابد.

باید توجه داشت که با استفاده از روش نگاهداری حساب های انتظامی برخی از اعداد مندرج در حساب ها و دفاتر حاکی از واحد پول نخواهد بود بلکه از تعداد یا مقدار یا وزن کالاها حکایت خواهد کرد.

مثال :

فرض می شود در تجارت خانه ای سه نوع کالا مورد خرید و فروش قرار می گیرد و تجارت خانه مذکور در تاریخ اول مهر ماه 1397 خریدهای زیر را انجام داده است :

کالای الف 1000 واحد فی 200 ريال

کالای الف 500 واحد فی 300 ريال

کالای الف 800  واحد فی 400 ريال

آرتیکل هایی که در این روش باید در تاریخ مذکور در دفتر روزنامه تجارت خانه به ثبت برسد به شرح زیر خواهد بود (در توضیح روش محاسبه دائمی موجودی کالا) :

موجودی کالای الف                      200.000

موجودی کالای ب                       150.000

موجودی کالای پ                       320.000

.                  بستانکاران ( بانک )                       670.000

حساب انتظامی انبار کالا                2300

.              طرف حساب انتظامی انبار کالا                     2300

ثبت خرید فوق در حساب های انتظامی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا