حسابداری صنعتیفیلم های آموزشی

روش های حسابداری صنعتی

روش های حسابداری صنعتی : در تمامی رشته های علمی، روش های مختلفی برای اجرا وجود دارد، حسابداری نیز از این قانون مستثنی نیست و برای اجرای سیستم حسابداری بهای تمام شده، از دو روش کلی استفاده می شود که در ادامه به ذکر هر یک و ارائه توضیحات در رابطه با آنها می پرداریم.

انواع روش های حسابداری صنعتی

همان طور که قبلاً نیز بیان شد، به صورت کلی دو روش حسابداری صنعتی وجود دارد که عبارتند از :

  • روش سفارش کار
  • روش مرحله ای

روش سفارش کار

برخی از واحدهای تولیدی، ابتدا سفارش مورد نظر مشتری را دریافت می نمایند و سپس براساس آن اقدام به آغاز، اجرا و اتمام پروسه تولید می نمایند که اصطلاحاٌ به این گروه از واحدهای تولیدی، سفارش کار اطلاق می شود و متناسب با نوع عملکرد مذکور، روش حسابداری سفارش کار نیز در این واحدها مورد استفاده است.

در روش حسابداری سفارش کار، محاسبه بهای تمام شده یک سفارش هدف اصلی است زیرا که مدیران این نوع واحدها در زمان دریافت سفارش، براساس تجربه خود نرخ فروش سفارش را اعلام می نمایند و تنها حسابداری صنعتی بر اساس این روش است که می تواند به عنوان محکی برای تجربه مدیران مطرح باشد و میزان سود واقعی را تعیین نماید

روش مرحله ای

در بیان روش های حسابداری صنعتی معروض می دارد، در مقابل روش سفارش کار، روش مرحله ای وجود دارد.

در مقایسه تعدادی بین واحدهایی که به روش سفارش کار فعالیت دارند، نسبت به تولید اقدام می نمایند و سایر واحدهایی که به صورت عادی و بدون دریافت سفارش اقدام به تولید می نمایند، کاملاً واضح است که روش مرحله و یا غیر سفارشی، دارای تعدد بسیار زیادی است.

اکثر واحدهای تولیدی بدون دریافت سفارش و به امید فروش در آینده، اقدام به تولید محصول می نمایند.

نحوه محاسبه بهای تمام شده در روش مرحله ای

در این نوع واحد های تولیدی، به منظور محاسبه بهای تمام شده کالای آماده برای فروش، بهای تمام شده مراحل مختلف را محاسبه و با یکدیگر جمع می زنند.

بنابر توضیحات فوق، گام اول در محاسبه بهای تمام شده محصول آماده برای فروش، تعیین مراحل تولید محصول می باشد.

پس از آن که مراحل کاری مشخص شد، اقدام به شناسایی عوامل هزینه مربوط به هر مرحله می نماییم و براساس آنها اقدام به محاسبه بهای تمام شده مرحله می شود.

حاصل جمع بهای تمام شده تمامی مراحل، نشان دهنده بهای تمام شده محصول آماده برای فروش خواهد بود.

روش سفارش کار بهتر است یا روش مرحله ای

در ادامه توضیحات در خصوص موضوع ” روش های حسابداری صنعتی ” و در پاسخ به سوال فوق که آیا روش سفارش کار بهتر است یا روش مرحله ای، با توجه به توضیحات فوق، پاسخ گویی به سوال فوق، خنثی است و نمی توانیم پاسخی به این سوال داشته باشیم.

ذکر شد که با توجه به نوع پروسه تولیدی، روش های فوق انتخاب می شوند و لذا برتری یکی نسیت به دیگری، فاقد معنا است.

در واحد تولیدی که از پروسه سفارش کار دارد، استفاده از روش مرحله ای فاقد معنا است و در مقابل در مراکزی که به روش مرحله ای اداره می گردد، استفاده از روش سفارش کار بی نتیجه است.

امیدواریم که در این مجال نیز توانسته باشیم با موضوع ” روش های حسابداری صنعتی ” گامی در راستای رشد علمی و افزایش اطلاعات شما خواننده گرامی برداشته باشیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا