حسابداری صنعتیفیلم های آموزشی

سربار چیست

سربار چیست ؛ در محاسبه بهای تمام شده محصولات، اقلام زیادی نقش دارند و لیکن در دسته بندی کلی، این اقلام به سه گروه کلی تقسیم می شوند و عبارتند از : مواد ، دستمزد و سربار، در خصوص مواد و دستمزد توضیحات داده شده است لیکن در این مجال برآنیم که توضیحاتی در خصوص سربار ارائه نماییم هر چند که در پک آموزش جامع حسابداری صنعتی، کلیه این موارد به صورت مشروح توضیح داده شده است.

سربار چیست

برای تولید هر کالایی، نیاز است از مواد اولیه ای با دخالت نیروی انسانی تیدیل به محصول شود و لذا هزینه های مربوط به حقوق و دستمزد و مواد اولیه جزوی لاینفک برای تولید محصولات است، لیکن در کنار هزینه های مذکور، اقلام دیگر هزینه نیز وجود دارد.

سایر هزینه ها معمولاً به صورت مستقیم بر روی یک کالا اثر نمی گذارد، به عنوان مثال هزینه برق خط تولید را در نظر بگیرید، با وجودی اینکه این برق مستقیم در خطوط تولید استفاده شده است و لیکن به صورت مستقیم نمی توان آن را مربوط به یک کالای خاص نمود.

تعریف سربار

یکی از اجزاء اصلی تشکیل دهنده بهای تمام شده، سربار ساخت می باشد.

سربار در واقع هزینه هایی می باشند که مستقیماً در ساخت کالا و تولید محصول دخالت ندارند و به راحتی نمی توان تحمل این هزینه ها را به تولید کالا یا محصولی خاص یا سفارشی مشخص مرتبط دانست.

به طور خلاصه، سربار هزینه ای است که برای حمایت از تجارت انجام می شود در حالی که ارتباط مستقیمی با یک محصول یا خدمات خاص ندارد.

یک شرکت باید بدون توجه به عدم فروش و یا فروش کم شرکت، هزینه های سربار را به طور مداوم پرداخت کند.

به عنوان مثال، یک تجارت مبتنی بر خدمات با یک دفتر دارای هزینه های مازاد مانند اجاره، آب و برق و بیمه است که
علاوه بر هزینه های مستقیم ارائه خدمات باید پرداخت شود.

هزینه های مربوط به سربار مستقیما بر سودآوری کلی کسب و کار تأثیر می گذارد.

نمونه هایی از سربار

برای آشنایی بیشتر با مفهوم ” سربار چیست ” به ذکر نمونه هایی از سربار می پردازیم.

مشخص ترین هزینه های سربار که عموماً در اکثر مؤسسات تولیدی وجود دارد ، به صورت زیر خواهند بود:

1- هزینه استهلاک ساختمان کارخانه

2- هزینه اجاره ساختمان کارخانه

3- هزینه بیمه اجتماعی سهم کارفرما

4- هزینه سوخت کارخانه

5- هزینه روشنایی کارگاه و کارخانه

6- هزینه حقوق سرپرستان

آیا مواد می تواند به عنوان سربار شناخته شود

توجه داشته باشید هزینه های مستقیمی را نیز که می توان آنها را مستقیماً شناسایی کرد ولی ارتباط دادن آنها به کالایی مشخص یا به سفارشی خاص منطقی و مقرون به صرفه نباشد را نیز گاهی به عنوان سربار ساخت طبقه بندی کنند.

برای نمونه از هزینه ها می توان به نخ در دوخت لباس و یا چسب و میخ در نجاری و یا اسانس در صنایع مواد غذایی اشاره ای داشت هرچند این هزینه ها در ساخت و تولید محصول نقش دارند ولی مصرف آنها بسیار کم و ناچیز است بنابراین مصرف آنها به عنوان سربار شناسایی می گردد.

زمان شناسایی هزینه های سربار

در تولید بنا به دلایلی هزینه های سربار در 2 زمان شناسایی می گردند.

1- قبل از شروع دوره مالی و قبل از آنکه سربار تحقق پذیرد سربار برآورد می گردد و به آن « سربار پیش بینی شده» و یا « سربار برآورد شده » گویند.

2- بعد از تحقق پذیرفتن هزینه که به آن سربار واقعی گویند باید توجه داشت گاهی سربار واقعی را در پایان دوره مالی نیز شناسایی می کنند.

علل پیش بینی و برآورد سربار چیست

به طور کلی دلایل پیش بینی و برآورد سربار را موارد زیر ذکر می نمایند.

1- اختلاف بین مقدار تولید واقعی با تولید برنامه ریزی شده

2- مشخص نبودن مبلغ واقعی بعضی از هزینه های سربار

3- ایجاد شرایط مناسب برای مقایسه هزینه های واقعی و پیش بینی شده

می دانید در مؤسسات تولیدی تعداد تولید در ابتدای دوره پیش بینی می گردد ( تولید برنامه ریزی شده) ولیکن عملاً بین تولید واقعی و تولید برنامه ریزی شده اختلافاتی مشاهده می شود که ممکن است تولید واقعی بیش از تولید برنامه ریزی شده باشد و یا کمتر از آن باشد.

بنابراین چون تعداد تولید واقعی در ابتدای دوره مشخص نمی باشد سهم هزینه سربار یک واحد تولید نیز مشخص نمی باشد در نتیجه در طی دوره مالی قیمت تمام شده یک واحد کالا با توجه به اینکه جزء سوم آن (سربار) معلوم نمی باشد قابل تعیین نیست.

روش کاهش هزینه های سربار

برای مدیریت و به کنترل درآوردن بر روی هر کاری، نیاز است ابتدا آن را به صورت کامل مورد شناخت همه جانبه قرار دهیم.

هزینه های سربار نیز از این قانون کلی مستثنی نیستند و برای اعمال مدیریت و کاهش دادن آن بایستی آنها را به صورت کامل مورد شناسایی قرار داده و آنها را تحلیل نماییم.

برای این مهم بایستی بعد از تعیین مبلغ کلی هر یک از اقلام سربار، نسبت به تعیین سهم هر واحد کالا از مبلغ مذکور اقدام نمود.

بعد از تحلیل هزینه های سربار و ریز نمودن آنها، به راحتی می توان بر روی میزان این هزینه ها نیز اعمال نفوذ نمود و راه کارهای مناسبی برای تقلیل آنها انتخاب کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا