حسابداری مالیاتی

شماره اقتصادی چیست

شماره اقتصادی چیست : شماره اقتصادی یک شماره دوازده رقمی منحصر به فرد و معرف شخصیت و هویت اقتصادی است که حسب مورد ، به فعالان اقتصادی اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی از سوی سازمان امور مالیاتی داده می شود. کداقتصادی ؛ جهت شناسایی شخص، شرکت یا موسسه در واحد مالیاتی استفاده می‌شود و تمامی شرکت ‌های ثبت شده ، ملزم به اخذ کد اقتصادی هستند. هر شرکت یا موسسه بعد از این که به ثبت رسید و آگهی تاسیس آن در روزنامه رسمی منتشر گردید، باید حداکثر ظرف ۲ ماه در اداره مالیات حوزه‌ای که به آدرس شرکت یا موسسه مرتبط است ، تشکیل پرونده داده و نسبت به کد اقتصادی اقدام نماید.

مدارک لازم جهت دریافت کد اقتصادی شرکت ها (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

1-تصویر برابر اصل شناسنامه و کارت ملی تمامی شرکاء و سهام داران شرکت ؛

2-گواهی امضاء دارندگان حق امضاء مجاز شرکت خطاب به اداره مالیات ؛

3-یک نسخه تکمیل شده از دفترچه تقاضای اخذ کد اقتصادی مودیان حقوقی ؛

4-تصویر برابر اصل اجاره نامه کد رهگیری دار و هولوگرام دار محل شرکت (در اجاره نامه مذکور، مستاجر باید شرکت باشد) ؛

5-تصویر برابر اصل کلیه مدارک ثبتی شرکت اعم از اساسنامه ، شرکتنامه ، تقاضانامه ، صورتجلسه مجمع عمومی موسسین شرکت، صورتجلسه هیات مدیره شرکت ، روزنامه رسمی ثبت شرکت و روزنامه رسمی ثبت تغییرات شرکت.

شماره اقتصادی چیست

مراحل اخذ کد اقتصادی (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

1-تکمیل مدارک مورد نیاز برای اخذ کد اقتصادی

برای اخذ کد اقتصادی مدارکی که در توضیحات قبلی ذکر نمودیم را به صورت کامل در دو  نسخه تهیه نمایید که یکی از این نسخه‌ها را باید به قسمت تشکیل پرونده کد اقتصادی در ادارات مالیاتی تحویل دهید و نسخه دوم را نیز باید به قسمت مستغلات اداره مالیاتی تحویل دهید.

2-مراجعه به اداره مالیات

پس از تکمیل تمام مدارک لازم باید به اداره مالیاتی که با توجه به مرکز اصلی شرکت تعیین می‌شود مراجعه نمایید و این نکته مهم را در نظر بگیرید که با توجه به رویه‌ای که چند وقتی هست در ادارات مالیاتی تهران مرسوم شده، برای تشکیل پرونده مالیاتی شرکت‌ها به جهت اخذ کد اقتصادی اشخاص حقوقی، حضور شخص مدیرعامل یا یکی از دارندگان امضاء مجاز شرکت الزامی است و حضور وکیل (چه وکیل مدنی و چه وکیل دادگستری) در این مرحله پذیرفتنی نیست.

3-بررسی مدارک و مراجعه به قسمت مستغلات (در توضیح شماره اقتصادی چیست)

پس از آنکه اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی نمودید، کارشناس اداره امور مالیاتی برگه معرفی نامه به شما ارائه می‌نماید تا با این برگه به قسمت مستغلات اداره مالیاتی مراجعه نمایید و با تشکیل پرونده مربوطه در این قسمت وارد فاز بعدی می‌شوید.

نکته :

دقت کنید تشکیل پرونده در قسمت مالیات برای این منظور است که اداره مالیات بتواند از ملک محل شرکت، مالیات بر اجاره دریافت نماید.

4-قرار گرفتن در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات به جهت راستی آزمایی

پس از آنکه در قسمت مستغلات، پرونده مالیاتی را تشکیل بدهید در نوبت بازدید کارشناس اداره مالیات قرار می‌گیرید.

در این زمان کارشناس از سوی اداره مالیات به محل شرکت شما اعزام می‌گردد (معمولاً بصورت سرزده و بدون هماهنگی قبلی) تا از محل شرکت شما بازدید نماید.

در واقع کارشناس نسب به وجود واقعی شرکت شما در آدرس رسمی شرکت راستی آزمایی میکند و گزارش بازدید خود را به صورت مکتوب به اداره مالیات تحویل می‌دهد.

5-پاسخ اداره مستغلات به قسمت تشکیل پرونده (در توضیح شماره اقتصادی چیست)

در پاسخ به نامه قسمت تشکیل پرونده مالیاتی، قسمت مستغلات نامه‌ای مکتوب ارائه می‌نماید ،  مبنی بر اینکه از محل شرکت مربوطه بازدید به عمل آمده و راستی آزمایی صورت گرفته است.

در نتیجه تخصیص کد اقتصادی به شرکت مربوطه بلامانع است (البته اگر واقعاً بلامانع باشد، وگرنه اعلام می‌نماید که شرکت در محل مذکور وجود خارجی ندارد که در این صورت آغاز مشکلات بعدی برای شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی خواهد بود).

6-مرحله پایانی و تخصیص کد اقتصادی

پس از اتمام موفقیت آمیز مراحل پیش گفته، کد اقتصادی ۱۲ رقمی که کدی انحصاری است، از سوی اداره مالیات به شرکت متقاضی اخذ کد اقتصادی اختصاص داده می‌شود.

شماره اقتصادی چیست

چرا اخذ کد اقتصادی بسیار مهم و ضروری است (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

1 )

شرکت شما هنگامی که تصمیم به انعقاد قراردادهای پر منفعت با شرکت‌ها و سازمان‌های کوچک و بزرگ دارد، از سوی این شرکت‌ها و سازمان‌ها حتماً با درخواست ارائه کد اقتصادی مواجه می شود.

چنان چه نخواهید یا نتوانید این کد را ارائه دهید ، بدون تردید از انعقاد یک قرارداد جذاب و پر منفعت محروم می‌شوید و طبیعتاً با توجه به بازار پر رقابت امروزه ، رقبای شما به راحتی جای شما را می گیرند و این فرصت سوزی‌ ها گاهاً جبران ناپذیر است.

2 )

فلسفه وجودی اکثر غریب به اتفاق شرکت‌ها، حضور فعال و رقابت در کسب و کارهای مختلف است و یکی از مهم ترین میدان‌های رقابت ، حضور در مناقصات و مزایده‌ها است.

برای حضور موفق در بسیاری از پر سود ترین مناقصات و مزایده‌ها ، داشتن گرید و رتبه بندی شرکت است.

یعنی شرکت شما از سوی دستگاه مناقصه گذار یا برگزار کننده مزایده تنها در صورتی مجاز به حضور و ارائه رزومه و پاکت پیشنهادی قیمت است که دارای گرید باشد.

قبل از آن برای اینکه بتوانید برای رتبه بندی و اخذ گرید شرکت خود اقدام نمایید ، لازم است که برای شرکت خود حتما کد اقتصادی دریافت کرده باشید.

3 ) (در توضیح شماره اقتصادی چیست)

در بسیاری از موارد تجار و شرکت‌ها برای انجام امور حرفه‌ای و همچنین برای کسب درآمد و سود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی هستند.

برای اینکه تجار و شرکت‌ها بتوانند کارت بازرگانی دریافت کنند ، لازم است که اقدام به اخذ کد اقتصادی نموده باشند.

4 )

شاید بتوان گفت مهم ترین دلیل اخذ کد اقتصادی را دوری از مشکلات ، جرایم و گرفتاری ‌های مالیاتی است.

زیرا همان طور که می دانید طبق قوانین ، هر شخص تاجری و نیز هر شرکت، موسسه و سازمانی که به نحوی در کشورمان به فعالیت می‌پردازد ، مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را طبق قانون و در موعد مقرر انجام دهد تا علاوه بر این که دچار مشکلات مالیاتی نشود ، بتواند از برخی معافیت ‌های قانونی مالیاتی نیز بهره‌مند گردد.

یکی از مهمترین این وظایف و تکالیف مالیاتی، تکمیل و ارسال اظهارنامه مالیاتی طبق مقررات قانونی در موعد مقرر است.

نکته (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

در حال حاضر برای ارسال اظهارنامه مالیاتی هر سال ، حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقیقی در نظر گرفته شده است پایان خردادماه سال بعدی و حداکثر فرصتی که برای اشخاص حقوقی در نظر گرفته شده است پایان تیر ماه سال بعدی است.

برای ارسال اظهارنامه مالیاتی یکی از ضروری‌ترین و مهم ترین اطلاعاتی که در سامانه اداره مالیات و در فرم‌های مربوطه باید وارد نمایید تا بتوانید با موفقیت اظهارنامه مالیاتی خود را ارسال کنید ،  ارائه کد اقتصادی است.

 

اگر این کد را نداشته باشید نمی‌توانید اظهارنامه را ارسال کنید و در نتیجه ضمن اینکه از معافیت‌های مالیاتی بهره‌مند نمی‌شوید ، به احتمال بسیار زیاد مالیات شما بصورت علی الراس محاسبه می‌شود که ممکن است بسیار بیشتر از مقدار واقعی مالیاتی باشد که در اصل باید می‌ پرداختید.

اخذ کد اقتصادی برای چه کسانی ضروری است (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

کلیه اشخاص حقوقی که به توزیع هر نوع کالا و ارائه کارها و امور خدماتی ، تولیدی ، مونتاژ و واردات و صادرات اشتغال دارند و همچنین کلیه اشخاص حقیقی که در امور فوق الذکر فعالیت دارند و دارای مجوز کسب و کار از مراجع مربوطه یا دارای محلی برای فعالیت تجاری هستند ، صلاحیت دریافت کد اتصادی را دارند.

شماره اقتصادی چیست

مهم ترین دلایل اخذ کد اقتصادی :

1-صدور فاکتور رسمی

2-اخذ کارت بازرگانی

3-رتبه بندی و اخذ گرید

4-دریافت گواهی ارزش افزوده

5-امکان ارسال اظهارنامه مالیاتی

6-شرکت در مناقصات و مزایده‌ها

7-امکان برخورداری از معافیت‌های مالیاتی

8-انعقاد قرارداد با شرکت‌های خصوصی حرفه‌ای

 

در مورد شرایط لازم برای دریافت کد اقتصادی باید به چند نکته مهم توجه داشته باشید

اگر شخص حقیقی هستید باید اقدامات زیر را برای ورود به سامانه عملیات الکترونیک سازمان امور مالیاتی انجام دهید (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

1-باید در نزدیکترین حوزه مالیاتی محل فعالیت خود تشکیل پرونده دهید.

2-در صورت دارابودن شریک باید موضوع را به حوزه اطلاع دهید.

3-محل ( بنگاه اقتصادی ) مشخصی باید داشته باشید ، فرقی نمی کند اجاره ای باشد یا مالکیت صد در صد

4-نوع فعالیت و گروه فعالیت شما باید مشخص شده باشد.

5-مشمول کدام دسته بندی یا گروه بندی هستید ؟ اول –دوم یاسوم؟

6-شماره ملی صاحب بنگاه اقتصادی لازم است.

7-کد پستی محل فعالیت خود را از طریق پست دریافت کنید.

8-در صورت استخدام نیرو و ارسال فهرست حقوق باید کد کارگاه محل فعالیت خود را از شعبه بیمه تامین اجتماعی دریافت کرده باشید.

9-باید برای خود یک آدرس الکترونیکی داشته باشید.

10-اتحادیه و اداره ای که به شما مجوز فعالیت تجاری داده است ، باید مشخص باشد.

 

اگر شخص حقوقی هستید برای برای ثبت نام و دریافت کد اقتصادی ، باید اقدامات فوق را انجام دهید (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

1-در اداره کل ثبت شرکت ها ، شرکت خود را ثبت کرده و شماره ثبت و شناسه ملی شرکت را دریافت کرده باشید.

2-حدکثر۲ ماه پس از ثبت شرکت و پرداخت مالیات نیم در هزار در نزدیکترین حوزه مالیاتی تشکیل پرونده داده باشید.

3-منطبق با موضوع اساسنامه شرکت ، گروه فعالیت و زیرگروه را مشخص کنید.

4-کد پستی آدرس محل فعالیت خود را از اداره پست اخذ کرده باشید.

5-مشخصات هویتی مدیرعامل و اعضا هیات مدیره را به همراه داشته باشید.

6-پست الکترونیک را راه اندازی کنید.

7-محل قانونی یا استقرار شرکت و نحوه مالکیت ان را مشخص نمایید.

بعد از اینکه اطلاعات فوق را آماده کردید ، همانند اشخاص حقیقی ۴ مرحله کلی را پشت سر گذاشته و با مراجعه به همان آدرس اشخاص حقیقی ، عملیات پیش ثبت نام و ثبت نام را انجام دهید.

 

چند پرسش متداول دریافت شماره اقتصادی (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

سوال :

-آیا این امکان وجود دارد که اطلاعات نام کاربری و کلمه ی عبور را حضورا در حوزه ی مالیاتی تحویل بگیرم؟

جواب :

چنانچه شماره موبایل خود را در سامانه شماره اقتصادی تایید کرده باشید در مرحله ثبت نام می توانید از طریق ابزار فراموشی کلمه عبور آن را دریافت نمایید در مرحله پیش ثبت نام نیز می توانید با قرار دادن قبض تلفن مرتبط با کدپستی و یا تاییدیه پستی اطلاعات کاربری را با پیامک دریافت نمایید.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-اطلاعاتی هویتی را از روی کارت ملی و به درستی ثبت نموده ام ، اما باز هم مغایرت در اطلاعاتم ثبت شده است ، چه اقدامی می بایست انجام دهم؟

جواب :

چنانچه اطلاعات هویتی را دقیقاً مطابق با کارت ملی وارد نموده اید و باز هم در اعتبارسنجی ، در اطلاعات هویتی شما مغایرت ثبت شده است ، جهت کسب اطمینان از یکی بودن اطلاعات ثبت شده روی کارت ملی و اطلاعات ثبت شده در بانک ثبت احوال ، به سازمان ثبت احوال مراجعه فرمایید.

در صورت یکی نبودن این اطلاعات، نسبت به اصلاح اطلاعات خود در سازمان ثبت احوال اقدام نمایید و پس از آن مجددا اطلاعات خود را در سامانه به روز نمایید.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-در صورت ثبت مغایرت در آدرس پستی ، چه اقدامی باید انجام دهم؟

جواب :

آدرس اقامتگاه شما توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعتبارسنجی می شود.

برای این منظور ، کد پستی و آدرس ثبتی شما با کد پستی و آدرس ثبت شده در اداره ی پست مقایسه می شود و در صورت عدم مطابقت این اقلام اطلاعاتی با یکدیگر ، در اطلاعات ثبتی شما مغایرت ثبت خواهد شد.

در این موارد ، سازمان امور مالیاتی ، به تاییدیه ای از سمت اداره ی پست نیاز دارد.

به اداره ی پست مراجعه نموده و تاییدیه ی پستی تهیه نمایید.

اداره ی پست در این تاییدیه باید تایید نماید که کد پستی ثبت شده توسط شما ، به آدرس اعلام شده توسط شما تعلق دارد.

برگه ی تاییدیه ی پستی را به حوزه ی مالیاتی خود تحویل دهید.

این برگه توسط همکاران ما ، در پرونده ی الکترونیکی شما پیوست شده و جهت بررسی و اعتبارسنجی مجدد به قسمت مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

نکته :

دقت نمایید ، چنانچه کد پستی و آدرس مندرج روی قبض تلفن محل اقامتگاه قانونی شما ( آخرین قبض دریافتی) با آدرس اعلام شده توسط شما هم خوانی دارد ، می توانید این قبض را به حوزه ی مالیاتی خود تحویل دهید و نیازی به تهیه ی تاییدیه ی پستی نمی باشد.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-آیا شرکاء به صورت جداگانه باید ثبت نام انجام دهند؟

جواب :

در مشارکت های مدنی اعم از قهری یا اختیاری ، تکمیل فرم پیش ثبت نام توسـط یکی از شرکاء کفایت نموده و ضرورتی به ثبت نام تمام شرکاء به صورت مجزا نمی باشد.

بدیهی است اطلاعات سایر شرکاء در فرآیند ثبت نام اخذ خواهد شد.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست):

-آیا امکان تغییر دادن مودی اصلی در ثبت نام اشخاص حقیقی وجود دارد؟

جواب :
پیش ثبت نام :

در مرحله ی پیش ثبت نام شماره اقتصادی، امکان تغییر اطلاعات مودی اصلی وجود ندارد.

چنانچه قصد تغییر مودی اصلی را دارید باید با مراجعه به حوزه ی مالیاتی خود ، درخواست حذف ثبت نام خود را ارایه دهید و سپس با اطلاعات مودی اصلی ، به سامانه ی پیش ثبت نام شماره اقتصادی وارد شده و پیش ثبت نام جدیدی را در سامانه انجام دهید.

ثبت نام :

چنانچه در مرحله ی ثبت نام هستید ، می توانید با ورود به سامانه ی ثبت نام و صدور شماره اقتصادی ، اطلاعات مودی اصلی را تغییر دهید.

دقت نمایید در این صورت بعد از ریست اطلاعات کاربری نام کاربری تغییر خواهد کرد.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-برای تغییر آدرس اقامتگاه قانونی در مرحله ی پیش ثبت نام ، چه اقدامی باید انجام دهم؟

جواب :

برای تغییر آدرس اقامتگاه قانونی در مرحله ی پیش ثبت نام ، با اطلاعات کد پستی قبلی خود وارد سامانه ی پیش ثبت نام شوید و در قسمت آدرس اقامتگاه قانونی ، کد پستی و آدرس جدید خود را وارد نموده و اطلاعات را ثبت نهایی کنید.

البته باید دقت نمایید که ثبت نام انفرادی دیگری با کد ملی خود در آدرس جدید وجود نداشته باشد.

سوال :

-آیا در صورت غیر فعال نمودن پیامک های تبلیغاتی ، پیامک های مربوط به اطلاع رسانی در مورد فرآیند ثبت نام شماره اقتصادی برایم ارسال می شود؟

جواب :

بله. چنانچه شما درخواست عدم دریافت پیامکهای تبلیغاتی را به مخابرات داده باشید بازهم پیامک های سازمان امور مالیاتی را دریافت خواهید نمود.

البته چنانچه شما روی گوشی هوشمند خود شماره سازمان را در لیست سیاه قرار داده باشید امکان دریافت پیامک ها را نخواهید داشت.

در این حالت پیامک به گوشی شما رسیده ولی نمایش داده نخواهد شد.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-آیا پس از پیش ثبت نام، امکان تغییر نوع شخص وجود دارد؟

جواب :

امکان تغییر نوع مودی ، از شخص حقوقی به تشکل قانونی و بالعکس وجود دارد.

برای این منظور باید به حوزه ی مالیاتی خود مراجعه نموده و درخواست کتبی خود را در سربرگ شرکت ، با مهر شرکت و امضای مدیر عامل، تحویل حوزه ی مالیاتی دهید.

امکان تغییر نوع شخص، از شخص حقوقی یا تشکل قانونی به شخص حقیقی و بالعکس وجود ندارد.

در این شرایط باید با مراجعه به حوزه ی مالیاتی خود درخواست حذف ثبت نام اشتباه خود را تحویل حوزه ی مالیاتی داده و ثبت نام جدیدی را با اطلاعات درست در سامانه انجام دهید.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-کلمه ی عبورم را در سامانه ی ثبت نام شماره اقتصادی تغییر داده ام ، اما آن را فراموش کرده ام، آیا امکان بازیابی یا ریست کلمه ی عبورم وجود دارد؟

جواب :

توصیه می شود کلمه ی عبور خود را پس از تغییر ، در جای امنی یادداشت نمایید تا آن را فراموش نکنید.

اما چنانچه به هر دلیل کلمه عبور را فراموش نموده اید می توانید با مدارک هویتی به اداره مالیاتی خود مراجعه نمایید و درخواست ریست اطلاعات کاربری بدهید.

البته راه ساده تر استفاده از ابزار فراموشی کلمه عبور که در سایت قرار داده شده است می باشد.

در این صورت اطلاعات کاربری به شماره همراه شما ارسال خواهد شد.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-چگونه می توانم برای شعبه خود نام کاربری و کلمه ی عبور مجزا دریافت کنم؟

جواب :

برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور برای شعب، ابتدا باید وارد سامانه ی ثبت نام شماره اقتصادی شده و در قسمت شعب، اطلاعات شعب خود را وارد نمایید.

اطلاعات ثبتی شما، توسط سازمان امور مالیاتی کشور اعتبارسنجی خواهد شد.

برای شعبی که اطلاعات شان توسط سازمان امور مالیاتی کشور تایید گردد، نام کاربری و کلمه ی عبور صادر خواهد شد.

برای دریافت نام کاربری و کلمه ی عبور شعب، دوباره وارد سامانه ی ثبت نام و شماره اقتصادی شوید. در قسمت شعب، در جدول نمایش داده شده، در سطر مورد نظر، روی آیکون نمایش اطلاعات کامل، کلیک نمایید.

در صفحه ی باز شده، نام کاربری و کلمه ی عبور شعبه به شما نمایش داده می شود.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-چطور بررسی نمایم که تاکنون چند ثبت نام مجزا برای کد ملی و یا شناسه ملی من ثبت شده است؟

جواب :

برای بررسی این موضوع کافیست از کلید ورود به سامانه ثبت نام استفاده نمایید.

این ابزار کد ملی شما را در کل بانک اطلاعاتی جستجو نموده و چنانچه شما به عنوان مودی اصلی و یا شریک و یا عضوی از شرکت ثبت شده باشید به شما اطلاع خواهد داد.

لازم به ذکر است اگر به هر دلیل کد ملی شما برای ثبت نامی غیر مجازی درج شده است و می بایست بامدارک هویتی به اداره مالیاتی مراجعه نمایید.

سوال :

-کد رهگیری ثبت نام چیست و از کجا باید دریافت کنم؟

جواب :

کد رهگیری ثبت نام (و پیش ثبت نام) یک شماره عددی ده رقمی می باشد که در مرحله پیش ثبت نام و پس از اولین تایید اطلاعات به شما ارائه خواهد شد.

این کد تا انتهای فرایند ثبت نام ثابت بوده و تغییر نمی نماید.

لازم است این کد را در جای امنی نگهداری بنمایید.

ورود به پیش ثبت نام و هم چنین ورودی برخی از سامانه های مالیاتی کد رهگیری شما خواهد بود.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-در مرحله ی ثبت نام، امکان ویرایش نام واحد صنفی وجود ندارد ، برای ویرایش چه اقدامی انجام دهم؟

جواب :

در مرحله ی ثبت نام امکان تغییر نام واحد صنفی برای شما وجود ندارد، برای تغییر نام واحد صنفی خود باید به واحد کد اقتصادی حوزه ی مالیاتی خود مراجعه نمایید.

سوال :

-چه روشی برای شکایت و رسیدگی به موارد مالیاتی وجود دارد؟

جواب :

چنانچه به هر دلیل لازم است تا مورد خاص (بغیر از موارد فنی موجود در سامانه ها) را به سازمان اطلاعات دهید ، می توانید از سامانه رسیدگی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور استفاده نمایید.

سامانه الکترونیکی پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور که در اجرای ماده 25 قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد فعال گردیده ، فرآیندی است که به موجب آن شما می توانید شکایات خود را ثبت نموده و دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر دفاتر ذیربط مسئولیت رسیدگی به این شکایات را به عهده دارند.

سامانه الکترونیکی پاسخگویی به شکایات و ارتباط مردمی سازمان امور مالیاتی کشور که در اجرای ماده 25 قانون ارتقاء سلامت نظام اداری و مبارزه با فساد فعال گردیده ، فرآیندی است که به موجب آن شما می توانید شکایات خود را ثبت نموده و دادستانی انتظامی مالیاتی و سایر دفاتر ذیربط مسئولیت رسیدگی به این شکایات را به عهده دارند.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-ثبت نام های حقیقی انفرادی و مشارکت چه تفاوتی دارند و چطور قابل تبدیل می باشند؟

جواب :

چنانچه شما هیچ شریکی نداشته باشید ثبت نام شما انفرادی خواهد بود و اگر حداقل یک شریک با درصد بیشتر از صفر داشته باشید ثبت نام شما مشارکت می باشد.

نکته :

زمان پیش ثبت نام جدید شما باید نوع آن را از دید انفرادی و یا مشارکت تعیین نمایید.

در این صورت امکان تغییر آن را تا رسیدن به مرحله ثبت نام نخواهید داشت.

نکته :

تغییر یک ثبت نام از مشارکت به انفرادی تنها پس از دریافت اطلاعات کاربری و در سامانه ثبت نام امکان پذیر می باشد ،  در این صورت سیستم به طور خودکار در صورت اضافه و کم کردم شرکاء نوع ثبت نام شما را مشخص خواهد کرد.

توجه :

دقت نمایید بیش از یک ثبت نام انفرادی در یک مکان امکان پذیر نیست.

لذا در این شرایط همه ثبت نام های اضافی باید حذف شده و تنها یک ثبت نام باقی بماند.

سوال (در توضیح شماره اقتصادی چیست) :

-در مرحله ی پیش ثبت نام، چگونه می توانم از فرآیند ثبت نام خود، مغایرت یا تایید اطلاعات از سمت سازمان امور مالیاتی کشور آگاهی یابم؟

جواب :

در سامانه ی پیش ثبت نام شماره اقتصادی ، این امکان برای شما فراهم شده که وضعیت فرآیند شماره اقتصادی خود را از ابتدای ورود به سامانه پیگیری نمایید.

برای این منظور ، وارد سامانه ی پیش ثبت نام شده و در منوی سمت راست روی کلید وضعیت فرآیند شماره اقتصادی کلیک نمایید.

صفحه ای به شما نمایش داده خواهد شد که در آن، کلیه ی فعالیت های صورت گرفته روی پیش ثبت نام شما ، چه از سمت شما و چه از سمت همکاران ما ، از آغاز ورود شما به سامانه ی پیش ثبت نام تا به امروز ، با تاریخ روز ثبت می شود.

هر وضعیت دارای یک شماره است.

تاریخی که وضعیت برای شما ثبت شده است ، زمانی که وضعیت برای شما ثبت شده است ، عنوان کلی وضعیت ثبت شده و توضیحاتی در ارتباط با وضعیت ثبت شده در این قسمت قابل مشاهده می باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا