حسابداری

مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت

مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت : در این مقاله توضیحاتی در خصوص مسائل خاص مربوط به برخی از انواع مهم دارایی ثابت ارائه گردد :

زمین :

بسیاری از موسسات برای انجام فعالیت های بازرگانی و صنعتی خود اقدام به خرید زمین و ساختمان می نمایند.

قیمت خرید اراضی بایر در بدهکار حساب ” زمین ” یا ” اراضی ” به ثبت می رسد.

در مواقعی که روی زمین خریداری شده ، ساختمان بنا شده باشد باید قیمت زمین و ساختمان را تفکیک و در دو حساب مختلف ثبت نمود زیرا زمین از جمله اقلام دارایی ثابت استهلاک ناپذیر و ساختمان از جمله اقلام دارایی ثابت استهلاک پذیر می باشد.

در مورد زمین باید مسائل ذیل مورد توجه قرار گیرد (در توضیح مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت) :

1 )

همان طور که فوقاً بیان شد با استفاده از زمین ، استهلاکی به آن تعلق نمی گیرد مگر اراضی که دارای منابع طبیعی می باشند و با استفاده از منابع مذکور قیمت آنها تقلیل می یابد.

2 )

اعیانی غیر از ساختمان نیز که در اراضی ایجاد می شود ، مانند نرده ، دیوار ، پارکینگ و نظایر آنها ، غالباً دارای عمر محدود می باشند و استهلاک پذیرند.

بنابر این مبلغ مبالغ پرداختی برای ایجاد چنین تاسیسات نباید در حساب ” زمین ” ثبت شود بلکه باید در حساب دیگری ، مثلاً حسابی به نام ” اعیانی غیر از ساختمان ” به ثبت برسد.

3 )

هزینه های تسطیح زمین و خشک کردن باتلاق و آماده کردن آن به نحوی که قابل استفاده باشد و سایر هزینه های مربوط به بهبود زمین از جمله عوامل تشکیل دهنده قیمت تمام شده آن به حساب می آید.

4 )

چنانچه موسسه ای مالک اراضی متعددی است که برخی از آنها را برای انجام عملیات خود مورد استفاده قرار می دهد و برخی دیگر را به منظور فروش و تحصیل سود در آینده نگاهداری نموده ، لازم است این دو نوع اراضی را در دو حساب جداگانه نگاهداری می کند و فقط قیمت اراضی مورد استفاده خود را در ترازنامه تحت عنوان دارایی ثابت درج نماید.

مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت

ساختمان (در توضیح مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت) :

همان طور که در بالا تذکر داده شد ، قیمت تمام شده ساختمان بدون در نظر گرفتن بهای زمینی که روی آن بنا شده است در حساب ساختمان ثبت می شود.

سایر خصوصیات این دارایی به شرح زیر می باشد :

1 )

قیمت تمام شده ساختمان های کهنه که خریداری و پس از خرید با انجام تعمیرات و تغییراتی مورد استفاده قرار می گیرد ، عبارت است از قیمت تمام شده خرید به اضافه هزینه انجام تعمیرات و تغییرات مذکور.

بدیهی است هزینه تعمیرات عادی بعدی از جمله هزینه های جاری است نه در زمره هزینه های سرمایه ای.

2 ) (در توضیح مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت)

چنانچه زمینی که دارای ساختمان کهنه و غیر قابل استفاده می باشد خریداری گردد ، معمولاً هزینه تخریب ساختمان مذکور به بهای تمام شده زمین افزوده می شود و در قیمت تمام شده ساختمان جدیدی که در این زمین بنا می گردد به حساب نمی آید.

3 )

هزینه تهیه نقشه ساختمان و تحصیل پروانه ساختمان از جمله هزینه های سرمایه ای است که به قیمت تمام شده ساختمان ، اضافه می شود.

4 )

هزینه بیمه ساختمان و کارگران ساختمانی در طول احداث بنا ، در محاسبه قیمت تمام شده ساختمان منظور می گردد.

عده ای از حسابداران معتقدند که هزینه بهره متعلق به وجوه استقراضی که به مصرف ایجاد ساختمان می رسد نیز باید در قیمت تمام شده ساختمان اضافه شود.

5 )

به طوری که قبلاً نیز اشاره شد در مواقعی که ساختمانی توسط مالک ساخته می شود ، فقط قیمت تمام شده آن در حساب ساختمان ثبت می گردد ، نه قیمت فروش آن در تاریخ اتمام ساختمان.

ماشین آلات (در توضیح مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت) :

قیمت تمام شده ماشین آلات در موسسات صنعتی شامل قیمت خرید ، هزینه حمل ، حقوق گمرکی و همچنین هزینه نصب آن در کارخانه به صورتی که قابل استفاده گردد ، می باشد.

باید توجه داشت که قیمت وسائل و ابزار کارخانه را نباید با ماشین آلات در حساب واحد نگاهداری کرد.

بلکه باید قیمت تمام شده این قبیل انواع دارایی ثابت در حساب جداگانه منظور گرددو

همچنین حساب وسایط نقلیه نباید با حساب ماشین آلات مخلوط کرد.

ظروف (در توضیح مسائل خاص برخی ازانواع دارایی ثابت) :

برخی از موسسات کالاهای خود را در ظروف مخصوص به فروش می رسانند ، مانند انواع نوشابه ها که در بطری به فروش می رسد یا برخی دیگر از محصولات که خریدار آنها را در داخل بشکه یا جعبه های مخصوص خریداری می کند.

فقط در صورتی که این ظروف قابل استرداد به فروشنده باشد ، می توان آنها را در موسسه فروشنده از جمله انواع دارایی ثابت تلقی کرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا