حسابداری صنعتیفیلم های آموزشی

ویژگی های نرم افزار حسابداری تولید

ویژگی های نرم افزار حسابداری تولید : در دنیای امروز که تقریباً تمامی کارها با استفاده از ماشین و به ویژه کامپیوتر انجام می گیرد، نرم افزارها جزو لاینفک زندگی بشر هستند. به جرات می توان گفت که اگر روزی نرم افزارها قطع شوند، زندگی بشر بر روی کره خاکی با مشکل مواجه می گردد.

اهمیت حسابداری

می دانیم که با توجه به رشد علم و نیز گستردگی سطح معاملات روزمره، حسابداری نیز جزو لاینفک تقریباً تمامی واحدهای اقتصادی می باشد.

اهمیت حسابداری در واحدهای اقتصادی تولیدی صد چندان است زیرا که مدیران واحدهای تولیدی در این زمان با توجه به گسترگی بازار مربوط به خرید مواد و فروش کالاهای ساخته شده،  بدون بهره گیری از گزارشات حسابداری قادر به مدیریت واحدهای تحت امر خود نیستند.

اهمیت نرم افزار حسابداری

حال که با اهمیت نرم افزار ها در جوامع بشری آشنا شده و دانستیم که حسابداری نیز جزو لاینفک جوامع صنعتی می باشد، به سهولت در می یابیم که نرم افزار های حسابداری چه جایگاهی دارند.

اهمیت نرم افزارهای حسابداری در این دوره به حدی است که بدون بهره گیری از آنها، گزارشات مالی که امروزه ارائه می شود، قابل ارائه نمی باشند و تنوع گزارشاتی را هرگز نمی توانیم داشته باشیم.

تنها با استفاده از نرم افزارهای حسابداری است که می توانیم دقت عمل در مرحله ثبت اطلاعات داشته باشیم و به صورت دقیق و در اکثر اوقات به صورت اتومات دسته بندی انجام می پذیرد.

پس از دسته بندی دقیق در نرم افزار، تحلیل و ارائه گزارش مطرح است که این موضوع نیز به صورت بسیار دقیق و در کمترین زمان ممکن صورت می پذیرد.

در زمان های گذشته حسابداران اقدام به ثبت اسناد حسابداری می نمودند و سپس دفتر نویسی نموده و سپس  براساس اطلاعات مندرج در دفاتر اقدام به تهیه گزارشات می نمودند.

اطلاعاتی که به این شکل جمع آوری و سپس گزارشاتی که براساس آنها تهیه می شد، به نظر هیچ گاه نمی توانست دقت کافی را دارا باشد.

ویژگی های مورد انتظار از یک نرم افزار حسابداری

حال که با اهمیت یک نرم افزار حسابداری آشنا شدیم، این سوال مطرح می شود که یک نرم افزار حسابداری چه ویژگی ای بایستی داشته باشد.

تمامی نرم افزارهای برمبنای اصولی حسابداری بنیان شده اند

قابل ذکر است که تمامی نرم افزارهای برمبنای اصولی حسابداری بنیان شده اند، این جمله مبین این موضوع است که ویژگی های مشترک زیادی بین نرم افزار های حسابداری وجود دارد زیرا که بر مبنای اصولی یکسان بنا شده اند.

وجه تمایز نرم افزارهای حسابداری

حال که با وجه اشتراک نرم افزارهای حسابداری آشنا شدیم، بایستی به این سوال پاسخ داد که تفاوت نرم افزارهای حسابداری در چیست؟

به صورت خلاصه وجه تمایز نرم افزارهای حسابداری در دو قسمت زیر می تواند به عنوان شاخص بیان شود :

  • سهولت در ورود اطلاعات
  • دقت در ارائه گزارشات
سهولت در ورود اطلاعات

در مرحله ورود اطلاعات همواره انتظار تمامی حسابداران از نرم افزار سهولت در ثبت اطلاعات است.

بعضی از نرم افزارها به گونه ای طراحی شده اند که تنها حسابداران با تجربه قادر به کار با آن هستند و این موضوع می تواند نمره منفی برای این دسته از نرم افزارها محسوب شود زیرا که در بسیاری از مواقع ممکن است شخص کارفرما نیاز به کار با نرم افزار را داشته باشد و یا به گزارشی نیاز داشته باشد و لذا بایستی نرم افزار حسابداری به صورتی طراحی شده باشد که تمامی افراد و حتی کسانی که اطلاعات حسابداری نیز ندارند بتوانند با سهولت اقدام به درج اطلاعات و گزارش گیری نمایند.

در پک های نرم افزاری مربوط به مراکز تولیدی این موضوع اهمیت بیشتری پیدا می نماید زیرا که در این گونه نرم افزارها علاوه بر پروسه عادی عملیات حسابداری، عملیات حسابداری مربوط به فرآیند تولید، بهای تمام شده و ضایعات نیز ثبت شود و سهولت در درج اطلاعات اهمیت دو چندانی خواهد داشت.

دقت در ارائه گزاشات

در ادامه توضیحات در خصوص ” ویژگی های نرم افزار حسابداری تولید ” معروض می دارد، می دانیم که نتیجه کار  تمامی حسابداران در گزارشات است، به زبانی دیگر تمامی عملیات حسابداری به منظور ارائه گزارشات مطلوب است.

حال پس از آن که اطلاعات در نرم افزار ثبت شد، حال نوبت به آن می رسد که نرم افزار حسابداری بتواند به دقت اطلاعات را تحلیل و با سرعت و به صورت دقیق ارائه گزارشات مطلوب داشته باشد.

با توجه به این که گزارشات مالی ارائه شده به مدیران واحدهای اقتصادی در واقع راهنمای آنان برای تعیین راه آینده واحد اقتصادی است، در صورتی که این گزارشات اشتباه بوده و با دقت نداشته باشد، موجب انحراف عملکرد مدیران می شود و واحد اقتصادی را به ورطه نابودی می کشاند و موجب ورشکستگی و نابودی آن خواهد شد.

در نقطه مقابل گزارشات حسابداری دقیق، به عنوان ابزاری بسیاری کاربردی همواره خدمت رسان به مدیران است و موجب رشد و تعالی عمکرد واحد اقتصادی می گردد.

با توجه به توضیحات فوق و نقش ارزنده گزارشات مالی، تنوع گزارشات ارائه شده توسط نرم افزار همراه با دقت در تنظیم، امری مورد نیاز برای تمامی واحد های اقتصادی می باشد.

بهترین نرم افزار حسابداری تولیدی کدام است

در دنیای امروز که تنوع محصولات در تمامی اصناف فراوان است، نرم افزارهای حسابداری نیز با تنوع زیادی روبرو است، شرکت های کوچک و بزرگ اقدام به ارائه نرم افزارهای حسابداری می نمایند.

تنوع زیاد در بعضی مواقع موجب سختی انتخاب برای حسابداران است و گاهاً موجب انتخاب اشتباه می شود.

لیکن با توجه به توضیحاتی که در بالا ارائه گردید، دایره انتخاب کوچک تر خواهد شد و سهولت بیشتر و لیکن نکته دیگری که هنگام انتخاب بایستی در نظر داشت، قدمت شرکت های ارائه دهنده نرم افزار است.

شرکت های تازه تاسیس علاوه بر آن که ممکن است در اثر شرایط اقتصادی نا بسامان، مجبور به انحلال شرکت خود شوند و در زمینه پشتیبانی با مشکل روبرو شویم، محصولاتشان نیز دارای باگ هایی خواهد بود که این دو مورد در خصوص شرکت های قدیمی وجود ندارد.

یکی از بهترین نرم افزارهایی که در زمینه گزارشات تولید و محاسبه بهای تمام شده به صورت دقیق، می توان معرفی نمود، نرم افزار حسابداری تولیدی نوین است که تمامی مزایای فوق را دارا است و کاربر می تواند ضمن برخورداری از سهولت در ثبت اطلاعات، گزارشات متنوع و دقیقی نیز دریافت نماید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا